404-es hibakód
A 404-es hibakód jelentése, hogy a szerver elérhető, azonban a kért tartalom nem található az oldalon. Másik elnevezése a “nem található hibaüzenet”. Olyankor fordul elő, amikor a kliens – amely lehet egy webböngésző, web scraper vagy egyéb program – tud kommunikálni a elérni kívánt szerverrel, azonban az aloldal vagy fájl nem található.
Mi az a 404 es hiba? Mi állhat a 404-es hibakód hátterében?
A 404-es hibakód mögött eltérő okok állhatnak. Az alábbiakban összegyűjtjük a leggyakoribb magyarázatokat:
- Felhasználói hiba: Gyakori ok, hogy a felhasználó elgépeli a weboldal címét. Ilyenkor a beírt URL-en nem található valós tartalom és ez vezet a 404-es hibához.
- Törölt oldal: Amennyiben az adott oldalt törölték (pl. véget ért egy marketing kampány, változott az oldal struktúrája), akkor előfordulhat, hogy 404-es hibakóddal találkozunk.
- Átirányítás hiánya: Az oldalstruktúra újraszervezésekor vagy egy tartalom frissítése után változhat a weboldal URL címe. A best-practice ilyenkor a megfelelő átirányítás beállítása, ez azonban néha tévedésből vagy egyéb okból elmaradhat. A régi URL cím ilyenkor 404-es hibaoldalra vezethet.
- DNS okozta hiba: Bizonyos esetekben a DNS (domain name system) képtelen az adott URL címet IP címmé konvertálni. Ez ritkább technikai probléma, azonban okozhat 404-es hibát.
Hátrányos SEO szempontból a 404-es hiba?
A legtöbb weboldalon találhatóak törött linkek. A legfigyelmesebb vállalatokkal is megtörténhet, hogy a linkelt oldalak egyike időközben elérhetetlenné vált. SEO problémáról akkor beszélhetünk, ha az oldalunkon nagyszámú törött link található. Ennek több hátránya is lehet: feleslegesen használja fel a crawl budget egy részét, csökkenti a felhasználói élményt és az oldalra mutató backlinkekből származó linkerőt is elveszíthetjük.
Hogyan található meg a 404-es oldal weblapunkon?
A törött linkek megtalálása manuálisan időigényes és fárasztó feladat már közepes méretű oldalak esetén is. Szerencsére sok eszköz megkönnyítheti a feladatunkat. Ilyen például:
- Saját 404-es logger, például WordPress esetén a legtöbb SEO vagy átirányításokat kezelő bővítmény képes erre,
- Az Ahrefs SEO eszköz, ahol a “Site Explorer” opciót választva megtekinthetjük a “Broken link” jelentést,
- a Screaming Frog SEO eszköz, a belső 404-es hibák feltérképezésére
- vagy az ingyenesen használható Dead Link Checker.